Jak je to se založením živnosti a platbou sociálního a zdravotního pojištění při studiu a po tom co ho student ukončí? Živnost si můžeme založit na jakémkoliv živnostenském úřadě.
Mnoho studentů a čerstvých absolventů středních a vysokých škol chce začít nebo začíná podnikat. Jak je to se založením živnosti a platbou sociálního a zdravotního pojištění při studiu a po tom co ho student ukončí? Živnost si můžeme založit na jakémkoliv živnostenském úřadě. V případě volné živnosti, kam spadá většina provozovaných živností v České republice, nemusíme dokládat žádné potvrzení o kvalifikaci pro daný obor. Na živnostenském úřadě vyplníme jednotný registrační formulář. Díky tomuto formuláři můžeme provést najednou všechny potřebné i volitelné registrace a ohlášení. Zahájení samostatné výdělečné činnosti je nutné příslušné zdravotní pojišťovně a místně příslušné OSSZ (Okresní správě sociálního zabezpečení) oznámit do 8 dní.
Samostatnou výdělečnou činnost lze rozdělit na dvě skupiny:
Hlavní činnost vykonáváme, pokud nejsme studenti nebo nemáme žádné jiné zaměstnání. V tomto případě se jedná o náš hlavní zdroj příjmů a budeme muset platit minimální měsíční zálohy, které v roce 2016 činí 1 972 Kč u sociálního pojištění a 1 823 Kč u zdravotního pojištění.
Vedlejší činnost vykonáváme, pokud jsme studentem nebo jsme zaměstnáni. Pokud splňujeme jednu z těchto podmínek, nevztahuje se na nás povinnost platit minimální měsíční zálohy, ale pouze ty které nám budou vyměřeny po jednom roku činnosti.
Tip: Nejlepší životní investicí je vaše investice do vzdělání. Pokud nestíháte studium, využijte možnosti vypracování seminárních prací, případně vypracování podkladů bakalářské práce.
Zálohy na sociální a zdravotní
Měsíční záloha u sociálního pojištění se platí na účet místně příslušné OSSZ do 20. dne následujícího měsíce a měsíční záloha u zdravotního pojištění se platí do 8. dne následujícího měsíce. Při výkonu vedlejší činnosti se zálohy první rok neplatí. Po novém roku pouze podle zisku pojištění doplatíte. Do určitého zisku se dokonce zálohy nemusí platit ani další rok. Znovu pak pouze doplatíte pojištění v závislosti na dosaženém zisku za předešlý rok. Vždy po skončení roku podáme daňové přiznání k dani z příjmu a přehledy pojištění a zaplatíme daň z příjmu a pojištění. Jsme-li plátci DPH, během roku podáváme daňové přiznání k DPH po každém měsíci nebo čtvrtletí, od roku 2016 také kontrolní hlášení.
Napsat komentář